Menüler

Çeşme Yarımadası’na” 3 ü bir arada”

03.11.2017

Bozköy ve Salman Barajları bitti..

Karareis gün sayıyor.

 03.11.2017

 Uzun yıllardır içme suyu sıkıntısı çeken Çeşme Yarımadası’na DSİ’den 3 müjde birden var. Bozköy ve Salman Barajı bitirildi; Karareis ise son aşamada. 2018 yazından itibaren yarımadaya 3 baraj birden içme suyu sağlayacak; dünyanın tatil cennetinin su sıkıntısı büyük ölçüde çözülecek

Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin tatil yapmak amacıyla geldiği Çeşme yarımadasında susuzluk tarih oluyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Çeşme ve Karaburun Yarımadası’ndaki içme suyu problemini kökünden çözmek için projelendirdiği Bozköy ve Salman Barajları tamamlandı. Karareis Barajı’nın ise yüzde 90’ı bitirildi

 

Salman Barajı’nda su tutulmaya başlandı

 

Salman Köyü’nün 1 kilometre güneyindeki Su değirmeni Deresi üzerine inşa edilen Salman Barajı bitirildi. Tıkaç betonları atılarak su tutulmaya başlandı.

 

Temelden 51.6 metre yüksekliğinde kil çekirdekli kum çakıl dolgu; tipinde inşa edilen gövde için 520 bin m3 dolgu yapıldı.

 

4.12 milyon m3 su tutma hacmine sahip olacak Salman Barajı Karaburun ve Çeşme çevresindeki yerleşim birimlerine yılda 900 bin m3 içme ve kullanma suyu temin edecek. Salman Barajı ayrıca 1700 dekar tarım arazisini de modern sulama ile tanıştıracak

 

Karareis 21 Kasım’a yetişecek

 

Çeşme Yarımadası’na her yıl ortalama 2.84 milyon m3 içme ve kullanma suyu sağlayacak Karareis Barajı’nda ise yüzde 90 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldı. Temelden yüksekliği 50 metre olarak, silindirle sıkıştırılmış beton tipinde inşa edilen gövde dolgusu yakında tamamlanacak ve baraj 21 Kasım tarihine yetiştirilecek.

 

 

 

 

Yaklaşık 35 milyon liraya mal olması beklenen Karareis Barajı’ndan Balıklıova, Ildır, Ilıca gibi Çeşme’nin yakın mahallelerine içme ve kullanma suyu verilecek.

Bozköy Barajı hazır

Karaburun ve mahallelerine yılda 1 milyon 98 bin m3 içme ve kullanma suyu sağlayacak Bozköy Barajı ise 2017 başında tamamlanmıştı. 37.5 metre yüksekliğinde ve 3 milyon 653 bin m3 su tutma kapasitesine sahip olarak inşa edilen baraj 1000 metre tarım arazisine de can suyu verecek.

 

 

Salman ve Karareis Barajları’nın da tamamlanmasıyla yarımadada son dönemde yapılan içme suyu barajı sayısı 3’e .çıkmış olacak. Çeşme ve Karaburun’un su problemi büyük ölçüde çözülecek.