Menüler

Uşak’ın çehresi değişti

26.12.2017

 

Hayata geçirdiği projelerle milyonlarca vatandaşımızın yüzünü güldüren DSİ Genel Müdürlüğü geçen yıl Uşak’ta 10 projeyi birden hizmete soktu. Kente 2 baraj, 3 gölet, 1 sulama tesisi 5 de taşkın koruma projesi kazandıran DSİ  “Dokuzsesle Deresi Islah Projesi ile adeta şehrin çehresini değiştirdi.

 

Uşak 2018’e bambaşka bir vizyonla “merhaba” dedi. DSİ Genel Müdürlüğü kentte geçen yıl 10 projeyi hayata geçirirken; “Dokuzsele Deresi Islah Projesi ile kentin çehresi değişti.

28 milyon liralık dev yatırım kenti modern bir görünüme kavuştururken; proje Uşak tarihinin en büyük çevre yatırımı olarak tarihe geçti.

 

8 bin 700 metrelik dere yatağını ıslah eden DSİ 2. Bölge Müdürlüğü proje kapsamında yaklaşık 15 km de korkuluk döşedi. 26 menfez imalatı yapılan Dokuzsele Deresi Islah Projesi şimdiden “Uşak’ın Gerdanlığı” olarak adlandırılırken; kente geçen yıl 2 baraj, 2 gölet, 1 sulama tesisi, 5 de taşkın koruma projesi kazandırıldı. 2017 yılında Uşak’ta hizmete giren tesislerin toplam yatırım maliyeti ise 149 milyon 100 bin lirayı buldu.

 

 

Kurdeleleri Cumhurbaşkanı Erdoğan kesti

29 Kasım tarihinde düzenlenen toplu açılış ile 7.7 milyar liralık 375 tesisi vatandaşın hizmetine sunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uşak’ta da 10 tesisin kurdelesini kesti.

Binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak

Erdoğan’ın kurdelesini kestiği tesisler arasında Uşaklı sanayicilerin yıllardır beklediği Merkez Uzundere ve Kocadere Barajları da bulunuyor. İki Baraj Uşak Organize Sanayi Bölgesine yılda ortalama 5 milyon 386 bin m3 su sağlayacak; binlerce kişiye iş imkanı doğacak.

 

 

Merkez Selvioğlu Göleti ile Eskisaray Göleti ise 3 430 dekar araziyi borulu basınçlı sistem ile sulayacak. İki proje bölge çiftçisine her yıl ortalama 3 milyon 300 bin lira kazandıracak

2017 yılı içerisinde Uşak’ta hizmete açılan geçen projeler;

BARAJLAR

1-      Merkez Uzundere Barajı

2-      Merkez Kocadere Barajı

 

GÖLETLER

1-      Merkez Selvioğlu Göleti

2-      Merkez Eskisaray Göleti

 

 

SULAMA TESİSLERİ

1-Merkez Selvioğlu Göleti Sulaması

 

TAŞKIN KORUMA PROJELERİ

1-Merkez Dokuzsele Deresi Islah Projesi

2-Karahallı İlçe Merkezi Boyalı Dere Yankolu Taşkın Koruma Projesi

3-Merkez Bölme Deresi, Taşkın Koruma Projesi 2. Kısım

4- Merkez Bozkuş, İkisaray,Kılcan Köyleri ve Uşak Havaalanı Taşkın Koruma Projesi 1. Kısım,  

5- Uşak Merkez Yeşildere Köyü Taşkın Koruma Projesi