Menüler

“İlyasçılar Göleti’ Ağustos’ta tamam

15.01.2018

 

Yeniden ihale edildikten sonra hızla eksikleri giderilen Manisa Merkez “İlyasçılar Göleti’nde su tutulmaya başlandı. 440 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak proje Ağustos 2018’de tamamlanacak.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Manisalı çiftçilere ”EGEGEP Projesi” kapsamında vaad ettiği “İlyasçılar Göleti ve Sulaması Projesi”nde hızla sona yaklaşılıyor.

 

Her yıl 547 bin lira kazandıracak

Maldan Göleti ve Sulaması Projesi İkmali ile birlikte yeniden ihale edilen İlyasçılar Göleti’nde su tutulmaya başlandı. 440 dekar araziye can suyu sağlayacak proje bölge üreticisinin yüzünü güldürecek. Üreticiye hem daha çok ürün çeşitliliği, hem de aynı tarladan birkaç kez hasat imkanı sağlayacak Gölet, sulama maliyetlerinin de düşmesine neden olacak. Dekar başına 1243 lira gelir artışı sağlayacak olan İlyasçılar Göleti ve Sulaması çiftçiye her yıl ortalama 547 bin 798 lira ek gelir sağlayacak

 

103 bin m3 dolgu yapıldı

Manisa Merkeze bağlı Karalar Deresi üzerine inşa edilen göletin gövdesi homojen toprak dolgu tipinde inşa edildi. Temelden yüksekliği 19 metre olan gölette 320 bin m3 su depolanacak.

Projede derivasyon ve dip savak imalatları tamamlandı. Vana odası ulaşım yolu çalışmalarının devam ettiği inşaatın ağustos ayında sulama kanalları ile birlikte tamamlanması planlanıyor