Menüler

Banaz’a çok yakıştı..

01.02.2018

 

“Banaz Çayı Islah Projesi” tamamlanıyor; ilçenin çehresi değişiyor.  DSİ 2. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen 12 milyon liralık dev yatırımın %90’ı bitirilirken; Uşak Banaz şimdiden cazibe merkezi haline geldi.

 

Uşak-Banaz’ı hem taşkın riskinden korumak; hem de tarihi ilçeyi cazibe merkezi haline getirmek için Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun bizzat başlattığı “ Banaz Çayı Islah Projesi’nde sona yaklaşıldı.

 

 

 

Yüzde 90’ı bitirildi

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen proje’nin %90’ı bitirilirken proje kapsamında şu ana kadar 2200 metrelik duvar imalatından 1950 metresi tamamlanırken; Banaz Çayı üzerine 3 yaya, bir de araç geçiş köprüsü inşa edildi. Çevre ve sosyal doku ile uyumlu bir mimari de yapılan köprüler Banaz’a özel bir görünüm kazandırdı.

2018’de tamamlanacak

Yaklaşık 12 milyon liraya mal olacak proje 1100 metre uzunluğunda çift taraflı betonarme duvar; taban kılavuz betonu, 3 adet yaya geçiş köprüsü ve 1 adet de araç geçiş köprüsü imalatlarını kapsıyordu. Banaz’ın gerdanlığı diye adlandırılan proje 2018 yılı içinde tamamlanacak.

Banaz’ın gerdanlığı olacak

İlçeyi taşkınlardan korumanın yanı sıra; bakımsız bir dere yatağından modern bir sosyal alan yaratmayı hedefleyen projede DSİ-Belediye işbirliğince tamamlanacak. Banaz Çayı yatağındaki inşaatlar tamamlandıktan sonra bölge yeşillendirilecek. Belediye ekiplerince dere kenarına yürüyüş ve bisiklet yolları; spor alanları yapılacak. Vatandaşın hoş vakit geçirebilmesi için kafeteryalar açılacak.