Menüler

Ödemiş’te “Aktaş” Bayramı

19.03.2018

 

2018 yazında  15 bin 800 dekara araziye bereket geliyor

Kasım ayında hizmete açılan Ödemiş Aktaş Barajı’nda yaklaşık 5 milyon m3 su birikti; üreticiyi şimdiden heyecan sardı. 2018 yazında 15 bin 800 dekar arazi tarihinde ilk kez borulu basınçlı sulama sistemi ile tanıştıracak baraj; çiftçinin cebine her yıl 13.2 milyon lira daha fazla girmesini sağlayacak

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kasım ayında düzenlenen toplu açılış töreni ile kurdelesi kesilen Ödemiş Aktaş Barajı’nda yaklaşık 5 milyon m3 su birikti.

 

 

Müjdeli haber Eker’den

 

Aktaş Barajındaki su  bölge üreticininin heyecanını katlarken; müjdeli haberi DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker verdi. Baraj ile sulama hattı arasındaki bağlantının yaz başlamadan tamamlanacağını açıklayan Eker “Aktaş Barajı’ndaki suyu bir an evvel Küçük Menderes Ovası ile buluşturmak istiyoruz. Üreticimiz daha az su ile daha çok verim elde etme imkanına kavuşacak hem ülkemiz hem de bölge halkı kazanacak” diye konuştu.

 

 

Bu sezona yetişecek

 

Ödemiş’in Karaköy Beldesi yakınlarındaki Aktaş Çayı üzerine kurulan barajın gövdesi kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipinde inşa edildi. 2013 yılında başlanan gövde inşaatı kapsamında 4.79 milyon m3’lük dolgu yapıldı. Temelden yüksekliği 105 metre olan baraj 15 bin 800 dekar verimli tarım arazisi 2018 yazında tarihinde ilk kez modern sulama ile tanışacak.

 

44.38 milyon m3 su tutma hacmine sahip olacak Aktaş Barajı Ödemiş  İlçesine bağlı; İlkkurşun, Bülbüldere, Yusufdere, Sekiköy ve Yeniköy mahalleleri ile Kayaköy Beldesi’ndeki arazileri sulayacak

 

K. Menderes’in kaderi değişecek

Ödemiş havzasının kaderini değiştirecek proje tamamlandığında dekar başına 959 liralık ek gelir sağlanacak. Bölgedeki arazilerde verim yüzde 40 ile 65 oranında artacak. Çiftçiye 2. hatta 3.ürün alma şansı doğacak.  Ürün çeşitliliğini artıracak; yer altı sularının aşırı kullanımıyla ortaya çıkan çevre sorunlarının da önüne geçecek.

Ülke ekonomisine her yıl 2018 rakamlarıyla 13 milyon 200 bin liralık katkı vermesi beklenen Aktaş Barajı 1350 kişi ye de istihdam olanağı yaratacak.