Menüler

Eker “Uşak İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına katıldı”

18.04.2018

 

Suyu daha dikkatli kullanmalıyız

           Uşak İl Koordinasyon Kurulu toplantısında özel bir sunun yapan DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker; il genelindeki projelerin son durumlarını aktardı; yaşanan kuraklığa dikkat çekti. Eker “Suyu daha dikkatli kullanmalıyız” dedi

          Uşak Valiliği İl Koordinasyon Kurulu 2018 yılı 2. Dönem toplantısına katılan DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker bölgede süren projeleri anlattı. “Dokuzsele Deresi Islah Projesi’nin şehrin çehresini değiştirdiğini vurguladı.

 

           Uşak Valisi Salim Demir başkanlığında yapılan toplantının ilk kısmında 2018 yılı 1. Dönem yatırımları ele alındı.Yatırımcı kuruluşlarca yürütülen 224 projeden 10’unun tamamlandığını vurgulayan Vali Demir, 130 projenin devam ettiğini, ihale aşamasında ise 46 proje olduğunu söyledi. Demir 38 projeye ise henüz start verilmediğini açıkladı.

 

          DSİ 2. Genel Müdürlüğü’nün Uşak genelinde hayata geçirdiği projeleri özel bir sunumla anlatan DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker ise “2003-2017 yılları arasında Uşak’a 107 tesis inşa ederek; 335 milyon liralık yatırım yaptık. Bu kapsamda 15 baraj,10 gölet inşa ettik. Şehir merkezine yılda 6.4 milyon m3 içme suyu sağladık. 92 bin 210 dekar araziyi de sulamaya açtık. Üreticimize her yıl yaklaşık 80 milyon liralık zirai gelir artışı sağladık. Uşak’ın çehresini değiştiren “Dokuzsele Deresi Islah Projesi’ni de bitirdik” diye konuştu.

          DSİ 2. Bölge Müdürlüğü’nün Uşak genelinde devam eden projelerin durumlarını tek tek anlatan Ali Fuat Eker yaşanan kuraklığa da dikkat çekti. Uşak Genelindeki baraj ve göletlerdeki su seviyelerini aktaran DSİ 2. Bölge Müdürü “ Bu yıl her zamankinden daha kurak bir kış geçirdik. Ocak-Şubat ve Mart yağışları ile baraj ve göletlerimizdeki su seviyeleri biraz yükselmiş olsa da; hala su sıkıntımız var. Hepimiz suyu daha dikkatli kullanmalıyız dedi.