Menüler

Eker’den Küçük Menderes’e su uyarısı

07.03.2019

Güvenli rezervin 3 katını kullanıldı”

AddThisSharingButtons

SharetoFacebookSharetoTwitterSharetoGoogle+Shareto Diğer

 PHİLSA Philip Morris Sabancı Torbalı Tesisleri’nde bölgedeki firmaların temsilcileri ile buluşan DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat sondaja kapatılan “K. Menderes Nehri Alt Havzası” na dikkat çekti.  Güvenli rezervin 3 katı kullanıldı dedi. Bölge çiftçisi ve sanayicileri uyaran Eker, havzadaki verimliliğin devamı için yeraltı sularına sahip çıkılmasını istedi.

 

DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker PHİLSA Philip Morris Sabancı Torbalı Tesisleri’nde bölgede faaliyet gösteren firmaların temsilcileri ile biraraya geldi. PHİLSA Philip Morris Türkiye Üretim Direktörü Antonio De Marco tarafından karşılanan Eker, Küçük Menderes Havzası’nın su rezervi hakkında sanayicilere bilgi verdi.

Küçük Menderes Nehri Alt Havzası’nın bir süredir sondajlara kapatıldığına dikkat çeken Eker, bölgedeki emniyetli rezerv 289 milyon m3. Şu ana kadar açılan ruhsatlı kuyularla tahsis edilen su miktarı ise 351 milyon m3’ü buluyor. Bölgeden şu ana kadar çekilen yeraltı suyu miktarı ise 811 milyon m3. Yani güvenli rezervin nerdeyse 3 katı. Bu tablo sürdürülebilir değil” dedi.

Küçük Menderes Nehri Alt Havzası için sürekli yeni kuyu talepleri aldıklarını da belirten Eker” Bölge Türkiye’nin en verimli topraklarından birine sahip. Yılda 3 hatta 4 verim alınabiliyor. Ancak ekilen yetiştirilen her ürün için su gerekiyor. Bölgedeki su rezervleri kırmızı alarm veriyor. Kuyulardaki su her yıl daha da derine gidiyor. Sanayicilerimiz ve çiftçilerimiz suyu bilinçli ve dikkatli kullanmalı dedi.

 

 

Bölgede 29 bin 100 ruhsatlı su kuyusu olduğunun altını çizen Eker, en kısa zamanda sayaçlı sisteme dönüleceğini açıkladı.

 DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler ve YAS ( Yer Altı Suları ) Şube Müdürü Adem Somer ise sanayicilere İzmir ve Küçük Menderes Havzasının Yer Altı su rezervleri hakkında bilgi verdi.

Eker daha sonda PHİLSA Philip Morris Kurumsal İlişkiler Direktörü Süleyman Hançerli ile birlikte tesisleri gezdi