Menüler

DSİ’den Banaz’ı coşturan projeler : 8 baraj 4 gölet

02.08.2019

     Çiftçi her yıl 50 milyon lira

     Uşak’taki sulanabilir arazilerin  % 75’ini modern sulama ile tanıştıran DSİ Genel Müdürlüğü son 17 yılda sadece Banaz’da 13 sulama projesini hayata geçirdi. 52 bin 340 dekar araziyi can suyu ile buluşturdu.  DSİ Projeleri her yıl ilçe çiftçisine yaklaşık 50 milyon lira daha fazla kazandırıyor.

      Hayata geçirdiği projeler ile Uşak kent merkezine yılda 6.4 milyon m3 içme suyu sağlayan DSİ Genel Müdürlüğü son 17 yılda sadece Banaz için 8 baraj, 4 gölet projesi ve 15 sulama projesi geliştirdi. 52 bin 340 dekar araziyi can suyu ile buluşturdu.

Bölge üreticisinin yüzünü güldüren prejeler çitçiye her yıl 2019 rakamlarıyla yaklaşık 50 milyon lira kazandırıyor.

 7 Baraj 2 Gölet yapıldı

Bölge tarımını kalkındırmak; ve üreticiyi güçlendirmek amacıyla 2002 yılında başlatılan yatırım hamlesi sonucu Banaz’da Ahat, Gedikler-Derbent, Halaçlar, Karaköse, Kozviran, Küçükler ve Bahadır barajları ile Düzkışla ve Kızılcasöğüt göletleri inşa edildi. 26 milyon 720 m3 su biriktirme hacmine ulaşıldı.

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü tarafından Banaz için projelendirilen Gökkaya Barajı ile Ayvacık ve Balcıdamı-Karaoluk Göletleri ise planlama aşamasında

13 Sulama Projesi hayata geçti

Banaz için ayrıca 17 yılda 16 sulama projesi tasarlandı.13’ü hayata geçirildi. Alat Barajı Sulaması, Bahardır Barajı Sulaması, Düzkışla Göleti Sulaması, Gedikler-Derbent Barajı Sulaması, Gürlek Yerüstü Sulaması, Halaçlar Barajı Sulaması, Küçükler Barajı Sulaması, Kozviran Barajı Sulaması, Karaköse Barajı Sulaması, Kızılcasöğüt Göleti Sulaması, Kozviran Barajı 2. Kısım Sulaması, Öksüz Yerüstü Sulaması, Yeşilyurt Yerüstü Sulaması inşatları tamamlandı.  52 bin 340 dekar arazi modern sulama ile tanıştı.

Ayvacık Göleti Sulaması ile Balcıdamı-Karaoluk Göleti Sulamaları ise planlama ve proje aşamasında.

Modern Sulama tarlalardaki verimliliği arttırmasının yanı sıra üretim maliyetlerini de ciddi oranda düşürüyor. Ayrıca tarlalardaki ürün çeşitliliğini ve hasat sayısını da artıyor. Banazlı üreticiler DSİ sayesinde bu yaz 45 milyon 321 bin lira daha fazla kazanacak. Planlama aşamasındaki 3 proje tamamlandığında ise bu rakam yılda 50 milyon liraya aşacak