Menüler

Alevlere karşı milletimizin Emrindeyiz

02.08.2019

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın

 “Alevlere karşı milletimizin Emrindeyiz”

Yaz aylarıyla birlikte Türkiye’nin dört yanında artan orman yangınlarına DSİ Genel Müdürlüğü Ekipleri de etkin şekilde müdahale ediyor. Geçen hafta sonu İzmir Çandarlı ve Menderes’teki yangınların kontrol altına alınmasında ön safta yer alırken; baraj ve göletlerde özellikle havadan müdahalelerde etkin şekilde kullanılıyor.

İnşa ettiği baraj, gölet ve sulama projeleriyle Türk tarımının kalkınmasında önemli bir rol üstlenen DSİ Genel Müdürlüğü, yaz aylarıyla birlikte alevlerle mücadelede de önemli bir rol üstleniyor. Türkiye’nin dört yanındaki yangınlara Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ile birlikte müdahale eden DSİ ekipleri, alevlerin kontrol altına alınması için gece gündüz demeden çabalıyor.

Son olarak geçen hafta sonu İzmir Çandarlı ve Menderes’teki yangınlara müdahale eden DSİ ekipleri, alevlerin büyümesi ve yerleşim yerlerine sıçramasının önlenmesinde etkin şekilde rol aldı.

“Kızıl alevlerin yeşil savaşçıları”

“DSİ olarak 7 gün 24 saat milletimizin emrindeyiz” diyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın Türkiye’nin dört yanında Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ile koordineli çalıştıklarını söyledi. İzmir’deki son 2 yangında DSİ 2. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin etkin şekilde rol üstlendiğinin altını çizen Aydın “ Ekiplerimiz haftasonu olmasına rağmen destek çağrısı gelir gelmez önce Dikili’ye gitti. Orada ki yangın kontrol altına alınır alınmaz Özdere’ye geçtik. Arkadaşlarımız gece 02.45 sularında yangın mahaline ulaştı ve hemen çalışmalara başladı. Söndürme çalışmalarına 2 tır, 2 dozer, 1 öncü araç ve 6 arkadaşımız ile destek olduk.” Dedi.

            Ormanlar bizim yarınlarımız diye konuşan DSİ Genel Müdürü Aydın kurum olarak yaz boyu tüm olanakları ile DSİ’nin söndürme çalışmalarına katılacağını söyledi. İzmir’deki alevlere müdahale eden DSİ personelini kutladı

Baraj ve Göletler devrede

 

DSİ’nin inşa ettiği baraj ve göletlerin sadece sulama için kullanılmadığının altını çizen Aydın, bu tesislerin acil durumlarda su deposu görevini de üstlendiğini söyledi. Aydın “ Bazen alevler deniz ve göllere çok uzakta olabiliyor. Oysa yangına müdahalede zaman çok önemli. Baraj ve Göletlerimiz böyle durumlarda sık sık Orman Genel Müdürlüğümüzün helikopterlerine açılıyor ve yangınlarda etkin şekilde kullanılıyor. Hem zaman hem de maliyet açısından devletimize büyük katkı sağlıyor.” Diye konuştu.