Menüler

Hem çiftçi hem Türkiye kazanacak

10.09.2020

          Manisalı çiftçiye yılda 10 milyon TL ek gelir

          9050 dekar araziye can suyu sağlayacak Manisa Sarma Barajı’nın % 65’i tamamlandı. Temelden yüksekliği 47.5 metre olan baraj hizmete girdiğinde Manisalı üreticilere yılda ortalama 10 milyon TL ek gelir sağlayacak 

          Şehzadeler kenti Manisa’nın Yunus Emre ilçesine bağlı 8 mahalleyi modern sulama ile tanıştıracak Sarma Barajı’nda adım adım sona yaklaşılıyor.  9050 dekar verimli araziye can suyu verecek barajın % 65’i tamamlandı.

          723.000 metreküp dolgu yapılacak

          Yunus Emre İlçesi Davutlar Mahallesi yakınlarındaki Sarma Çayı üzerine inşa edilen baraj’da şu ana kadar Gövde sıyırma kazıları, dolusavak ve dipsavak kazıları tamamlandı. Plinth betonu tamamlandı. Kondüvi betonarma imalatları ile enjeksiyon imalatları  ve rölakasyon yolu tamamlandı. Ön yüzü beton kaplama dolgu tipinde projelendirilen barajın gövde dolgusu işlemlerine devam etmektedir. Sarma Barajı’nın gövdesi için 723.000 metreküp dolgu yapılacak.

          Gövde yüksekliği temelden 47.5 metre olacak Sarma Barajı’da 1 milyon 850 bin metreküp su tutulacak.

          Hem çiftçi hem Türkiye kazanacak

          Bir an önce inşaatı tamamlayarak Manisalı üreticilerin yüzünü güldürmeyi hedeflediklerini belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar” Proje tamamlandığında 8 mahallemizi basınçlı borulu sulama ile tanıştıracağız. Üretim maliyetleri düşecek, tarlalardaki verim artacak. Hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazanacak” diye konuştu

          Manisa Sarma Barajı ve Sulaması Projesi tamamlandığında 2020 yılı rakamlarıyla ülke ekonomisine yılda  yaklaşık 10 milyon TL  katkı sağlaması bekleniyor. Proje 450 kişiye de ek istihdam sağlayacaktır.