KİRAZ’A VANALAR TAKILMAYA BAŞLANDI

5.08.2021 / Gösterim Sayısı : 258 / Arşiv

Birol Çınar  “ Suyun her damlası değerli”

 Suyun daha etkin kullanımı için İzmir Kiraz Haliller ve Çatak Göletleri sulama sahalarında sayaç sistemine geçiliyor.  Toplam 5090 dekar alana 89 adet ön ödemeli kartlı sayaç takılacak, hem üreticinin sulama maliyetleri düşecek hem de su tasarrufu sağlanacak


Projenin bu sezon tamamlanacağını belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, “Suyun her damlası değerli” diye konuştu


Küresel ısınma ve aşırı tüketim nedeniyle her yıl daha fazla önem kazananan suyun etkin kullanımı için DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Kiraz Haliller ve Çatak Göletlerinin sulama sahalarında örnek bir projeye start verdi.


“İzmir İli Kiraz İlçesi Haliller ve Çatak Gölet Sulamaları Mekanik Teçhizat Malzeme Alım ve Montaj Projesi” kapsamında toplam 5090 dekar araziye 89 adet ön ödemeli kartlı sayaç sistemi yerleştirecek. Böylece Kiraz’da hem su tasarrufu sağlanacak hem de hem de üretici tükettiği kadar ödeyecek.

 Bu yıl tamamlanacak

 Projeyi bu yıl tamamlamak istediklerini belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar “ Suyun önemi tüm dünyada her yıl daha fazla hissediliyor. Bizde ülke olarak elimizdeki kaynakları en faydalı şekilde kullanarak, suyu modern yöntemlerle tarlalarla buluşturmak zorundayız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin özel talimatı ile başlattığımız ön ödemeli sayaç sistemine Kiraz’da geçiyoruz. Bölge üreticisine hayırlı uğurlu olsun” dedi.